Italia mbetet në kulmin e grafikut të infeksioneve: të dhënat e rritjes së pacientëve me koronavirus mbeten të qëndrueshme, si dhe zbulimi i rasteve të reja në lidhje me tamponët e bërë. Të dhënat nga buletini i ri i Mbrojtjes Civile flasin për një rritje të numrit të infektuarve të barabartë me 2.339 njësi (në tre ditët e fundit ishte 2,107, 2,937 dhe 2,477).

Fatkeqësisht, numri i viktimave mbetet i qëndrueshëm, gjë që ende nuk tregon shenja të ngadalësimit. Sipas të dhënave të Mbrojtjes Civile, në njëzet e katër orët e fundit 766 njerëz kanë vdekur (dje viktimat kishin qenë 760), duke arritur në total 14.681 vdekje. Të shëruarit gjithashtu mbeten në të njëjtin nivel dhe arritën në 19758, për një rritje në 1480 në 24 orë (dje 1431 njerëz u shëruan).

“Për fazën 2 aktualisht ekziston vetëm një datë, ajo e 13 Prillit, siç njoftohet nga Kryeministri,” shpjegon Angelo Borrelli, kreu i Mbrojtjes Civile. “Disa nga fjalët e mia janë keqkuptuar. Unë vetëm thashë që masat përcaktohen në bazë të evolucionit të situatës aktuale, sepse ajo që po hasim është një virus i ri dhe nuk mund të bëjmë parashikime.”

Lexo po ashtu:  Aktakuzë për keqpërdorim me Fondin e 3-përqindëshit kundër Bukoshit, Osmanit e Gashit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!