Qeveria e Malit të Zi u mund me 50 vota mbrëmjen e së shtunës. Sherr është një marrëveshje e tij me Kishën Ortodokse Serbe, shkruan Mekuli Press.

“Ne kemi nevojë për zgjedhje dhe një qeveri stabile”, tha deputeti Danijel Zhivkoviq, i cili parashtroi propozimin për votim. Kjo ndodhi vetëm disa muaj pasi një tjetër qeveri e koalicionit u rrëzua nga mosbesimi në shkurt.

Një deputete malazeze kur ja dhanë votën për kryeministër tha Abazoviqit: “Dritan mos harro, ne të futëm për dere por ne do të nxjerrim për dritare nëse provon të luash me ‘bisht”!

Ju pëlqen!

Abazoviqi ky “Skenderbe” sa herë që i lëkundej karriga dhe ky kozmopolit sa herë që nuk i duhej “Skenderbeu”

Abazoviqi e kishte një rast historik të bënte diçka të madhe për shqiptarët, por ky në vend se këtë mundësi t’a përdorte për shqiptarët e përdori për serbët dhe për kishen serbe në Mal të Zi! Duhet nënvizuar se Abazoviqi vizitën e tij të parë zyrtare e bëri në Beograd e jo në Prishtinë, Zagreb apo në Tiranë, shkruan Mekuli Press.

Lexo po ashtu:  Bosnja falenderon Kurtin për heqjen e taksës, së bashku kundër shkëmbimit të territoreve

Tensioni politik ka qenë i lartë pasi kryeministri Dritan Abazovic nënshkroi një marrëveshje të veçantë me kishën këtë verë që e ndan atë nga komunitetet e tjera fetare në Malin e Zi.

Lidhje e komplikuar
Çështja është e ndjeshme për shumë prej 620,000 banorëve të vendit. Vendi u shkëput nga fqinji i tij shumë më i madh Serbia në vitin 2006 dhe një e treta e popullsisë e konsiderojnë veten serbë.

Kisha është më e madhja e Malit të Zi dhe vendi është i ndarë kur bëhet fjalë për rolin dominues të kishës dhe marrëdhëniet e vendit me Serbinë e cila mbanë anën Putinit.

Kritikët besojnë se Abazoviqi nuk kishte nevojë për “marrëveshje speciale” me Serbinë. Në anën tjetër grupet properëndimore e kanë përshkruar atë marreveshjeje si një mjet që Serbia dhe Rusia mund ta përdorin për të forcuar ndikimin e tyre në Mal të Zi, në të njëjtën kohë me luftën e Rusisë në Ukrainë.

Abazovic ka thënë se marrëveshja është një mënyrë për t’i dhënë fund një mosmarrëveshjeje të gjatë me kishën mbi pronën e saj dhe të drejtat e tjera në Mal të Zi, duke e përshkruar atë si një mundësi për t’u përqëndruar në çështje të tjera të rëndësishme!

Lexo po ashtu:  Arrestohet i dyshuari me nofkat “Nemac” dhe “Rusi” për sulm ndaj KFOR-it

Përveç kësaj, ai shprehu shpresën se kjo do të kontribuojë në përmirësimin e marrëdhënieve midis fraksioneve të ndryshme në vend, veçanërisht grupeve pro-perëndimore dhe pro-serbe.

Plani i Gjukanoviqit
Presidenti Milo Gjukanoviç ka qenë prej kohësh një kundërshtar i vendosur i Kishës Ortodokse Serbe dhe është akuzuar se dëshiron të nacionalizojë pronën e kishës.

Gjukanoviç është në opozitë dhe e ka përdorur marrëveshjen si një mjet për të destabilizuar qeverinë aktuale dhe për të nxitur zgjedhje të reja.

Ai është njeriu që qëndron pas pavarësisë së vendit dhe ka punuar për të zvogëluar ndikimin e kishës në Mal të Zi. Ai dëshiron të konsolidojë identitetin e tij kombëtar, me kishën e tij të pavarur ortodokse.

Kriza politike ka vënë një pengesë në ambiciet e vendit për t’u bërë anëtar i BE-së. Megjithatë, nuk duhet harruar se Mali i Zi shkoi kundër ish-aleatit të tij Rusisë në 2017 dhe u bashkua me NATO-n.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!