Kandidati për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka siguruar fitoren e parë duke marrë të pesë votat në një qytet të vogël të New Hampshire.

Qendra e këtij qyteti ka publikuar rezultatet, duke u bërë kështu si ndër të parët që ka zbuluar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale.

Ndërkohë, në Millsfield, ku kutitë e votimit janë hapur, presidenti Donald Trump ka fituar me 16 vota pro tij, dhe pesë për Bidenin, shkruan CNN.

Ju pëlqen!

Gjatë këtyre zgjedhjeve është duke shkaktuar problem edhe pandemia e koronavirusit. Votimi, numërimi i tyre dhe publikimi i rezultateve sipas analistëve po merr kohë. Kësaj radhe, një pjesë e madhe e votimit është kryer përmes postës, ku thuhet se 100 milionë amerikanë kanë votuar në këtë formë.

Lexo po ashtu:  756 profesionistë shëndetësorë të infektuar me COVID-19 në Kosovë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!