Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se trajektorja e raketës sugjeron se ajo nuk është lëshuar nga forcat ruse që bëjnë luftë në Ukrainë, por do të presë rezultatet e hetimit

Joe Biden ka thënë se raketa që ra në Poloni, duke vrarë dy persona, nuk kishte gjasa të ishte lëshuar nga Rusia për shkak të trajektores së saj, ka raportuar The Guarduan.

Presidenti amerikan po fliste në takimin e G20 në Bali, Indonezi, pasi thirri një takim urgjent të liderëve perëndimorë për të diskutuar shpërthimin në territorin e NATO-s që ka potencialin ta çojë luftën në Ukrainë në një dimension të ri edhe më të rrezikshëm.

Ju pëlqen!

I pyetur nëse raketa është lëshuar nga Rusia, Biden tha: “Ka informacione paraprake që e kundërshtojnë këtë. Nuk dua ta them këtë derisa të hetojmë plotësisht. Por nuk ka gjasa në mendjet e trajektores së saj që të jetë qëlluar nga Rusia.” Ai shtoi: “Por do të shohim, do të shohim”.

Ministria e Punëve të Jashtme polake e përshkroi raketën si një raketë “prodhuar nga Rusia”, një frazë që mund të përfshijë raketa tokë-ajër S-300 në zotërim të Ukrainës.

“Ne ramë dakord të mbështesim hetimin e Polonisë për shpërthimin në Poloninë rurale, pranë kufirit ukrainas, dhe ata do të sigurohen që ne të kuptojmë saktësisht se çfarë ndodhi,” tha Biden përpara se të vizitonte një fabrikë të mbirjes Mangrove me liderët e tjerë të G20.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!