Rivali i Donald Trump në zgjedhjet presidenciale amerikane, Joe Biden, ka paralajmëruar ndryshime në politikën e Jashtme të SHBA nëse ai merr detyrën. Përmes një deklarate, Biden ndër të tjera ka kërkuar nga administra e Trump që të ushtrojë presion ndaj Turqisë për të shmangur veprimet e mëtejshme provokative ndaj Greqisë dhe të krijojë hapësirë për diplomacinë.

Biden ka shkuar më tej duke kërkuar nga presidenti turk, Erdogan, që të prapësojë vendimin e tij për të kthyer Shën Sofinë në xhami. Janë dy qëndrime që shkojnë thuajse në kundërt me atë që kemi parë nga SHBA deri më tani e që mund të përmblidhet në përgjithësi në termin: Mosangazhim.

Po ashtu Biden ka shkelur syrin për komunitetin atlantik teksa ka mbështetur veprimet e NATO-s në negociimin e krizës greko-turke, duke lënë në heshtje, në mos kontestuar kështu veprimet e Francës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!