Presidenti amerikan Joe Biden është i qartë në fjalimin e tij. Rusia nuk do të shpëtojë.

Presidenti i SHBA Joe Biden e quan të çuditshëm vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të njohur Donbass të pavarur.

– Nëse e keni dëgjuar fjalimin e tij dje, ai planifikon të shkojë shumë më tej. Ky është fillimi i një pushtimi të Ukrainës, thotë Biden, shkruan MekuliPress.com

Ju pëlqen!

“Kush në emër të Zotit mendon se Putini i dha të drejtën për të deklaruar të ashtuquajturat toka të reja në territoret që u përkasin fqinjëve të tij”, pyet ai në mënyrë retorike.

Ai thotë se kjo është një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar e që kërkon një përgjigje të fortë nga komuniteti ndërkombëtar.

– Nëse Rusia shkon më tej me këtë pushtim, ne do të shkojmë më tej se sanksionet.

Në të njëjtën kohë, ai thotë se nuk ka ndërmend të hyjë në luftë kundër Rusisë, por theksohet se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë çdo metër të territorit të NATO-s.

Lexo po ashtu:  Anketa/ Dy popujt më të urryer nga serbët: Kroatët dhe shqiptarët, ndërsa më të preferuarit grekët

Ai vazhdon duke thënë se dëshiron të rrisë furnizimet me trupa dhe pajisje për vendet e NATO-s në Balltik.

Presidenti amerikan rendit një sërë sanksionesh financiare që dëshiron të vendosë, mes tyre që synojnë bankat dhe borxhin e qeverisë.

– Nga nesër do të vendosim edhe sanksione kundër elitës ruse dhe familjeve të tyre. Ata gëzojnë lojën korruptive të vendimeve politike kriminale.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!