Dita e zgjedhjeve tanimë ka arritur kështu që Donald Trump dhe Joe Biden kanë nevojë për 270 vota të kolegjit elektoral për të qenë presidenti i ardhshëm i SHBA-së.

Sipas Euronews, përcjell MekuliPress, Biden po kryeson në sondazhet por sistemi unik i votimit të vendit do të thotë se zgjedhjet mund të vendosen në disa shtete kryesore të fushës së betejës.

Ndërkohë The Guardian shkruan se Biden ka fituar edhe tri shtete, ndërsa Trump fiton në Idaho.

Ju pëlqen!

Joe Biden ka fituar California, Oregon dhe Washington, ndërsa Donald Trump ka fituar Idaho.

Me këto rezultate, numri i kolegjit elektoral qëndron në 209 vota për Biden dhe 112 vota për Trump.

Por “numri magjik për të goditur është 270”.

Lexo po ashtu:  Amsterdami do të ndalojë shitjen e hashashit dhe punonjëset e seksit, për të zvogëluar numrin e turistëve
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!