Ish-diplomati dhe profesori i universitetit të Cambridge Timothy Less shkruan se nën drejtimin e Joe Biden Ballkani Perëndimor do të shndërrohet në një lloj EU-goslavia me pol kryesor Beogradin.

“Nuk do të jetë tamam një Jugosllavi e re, që ishte produkt i kohës së vet; por faktet në terren do ta detyrojnë Biden t’i kthehet logjiës së të shkuarës së afërt dhe të shtyjë për krijimin e mishërimit të shekullit të 21-t – një EUgosllavi e re”, shkruan Less.

Në themel të këtij parashikimi, të cilën vetë autori e cilëson një “bast” të tijin është nevoja për ta mbajtur Ballkanin të ankoruar në BE duke mos cenuar rendin aktual të kufijve. Less e sheh këtë “entitet multietnik” të rreshtuar ngushtë me BE-në, që: Inkorporon gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe ka qendrën në Beograd

Ju pëlqen!

Ky është një skenar që e gjen botën shqiptare në një udhë të cilën e ka kontestuar shumë gjatë shekullit që lamë pas. Mjafton të kujtohet se një ndër akuzat kryesore që i bëhet Enver Hoxhës është se donte ta shndërronte Shqipërinë republikë të shtatë të ish-Jugosllavi, ndërkohë që I gjithë investimi I fund viteve ’80 ishte shpërbërja e Jugosllavisë.

Është paradoksale që këtë skenar rikrijimi të një entiteti të tillë ta kërkojë SHBA, apo në një formë të vetën edhe Gjermania përmes Procesit të Berlinit për vetë angazhimin e tyre të deritanishëm, teksa nga ana tjetër politika të tilla dëshmojnë trajtimin e rajonit si të dorës së dytë për shkak se de facto kemi një aplikimin e një formule të bashkëpunimit strategjik, në vend të anëtarësimit.

Është po ashtu historikisht e gabuar dhe me pasoja që ku formacion të riciklojë kufijtë e vjetër të Perandorisë Otomane që ndahej në Knin duke na kujtuar se kur vjen puna te Ballkanin, Europa ka përherë vetëm zgjidhje ad hoc.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!