Avram Noam Chomsky është filozof, linguist, kritik i normave sociale dhe aktivist politik amerikan. Atë e kanë quajtur “babai i gjuhësisë moderne”. Chomsky është gjithashtu një figurë e rëndësishme në filozofinë analitike dhe një nga themeluesit e fushës së shkencës njohëse.
Ja ca thënje nga ku kritik:

Kam frikë se Amerika është shitur e blerë vite më parë. Ndoshta këtë fat e kanë të gjitha vendet.

Nëse nuk besoni në lirinë e shprehjes së njerëzve do të thotë që nuk besojmë te njerëzimi

Ju pëlqen!

Propaganda është për një demokraci se çfarë është fyerja për një shtet totalitar.

Të gjithë janë të shqetësuar për ndalimin e terrorizmit. E pra, ekziston një mënyrë e lehtë: fillimisht mos merrni pjesë në të.

Arsimi është një sistem i injorancës së imponuar.

Bibla është një nga librat më gjenocidalë në histori.

/MekuliPress/

Lexo po ashtu:  OKB-ja miratoi rezolutën që dënon mohimin e Holokaustit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!