Pasi ministrit të Jashtëm gjerman Heiko Maas edhe ministrja e Bujqësisë Julia Kloeckner u ka kërkuar gjermanëve të mos udhëtojnë jashtë vendit këtë verë.

Ai u bëri thirrje gjermanëve që të kalojnë pushimet e tyre në një nga fermat që ofrojnë shërbime turistike këtë vit.

“Ka mundësi për mirëmbajtje në distancë në shumë ferma si dhe akomodime të ndara”, tha Kloeckner, duke shtuar se akomodime të tilla janë shumë më të përshtatshme sesa hotelet e mëdha, ku “qindra të ftuar shtyhen rreth tavolinës suedeze”.

Ju pëlqen!

Në një intervistë për të përjavshmen Bild, Maas paralajmëroi se konkurrenca e vendeve evropiane në cilët do të ishin të parët që lejonin udhëtime turistike çon në rreziqe të panevojshme.

Në një intervistë, ai aludoi në Austrinë, duke treguar vendpushimet e skive si Ischgl, nga të cilat koronavirusi u përhap në Gjermani.

“Për fat të keq, ne kemi përjetuar tashmë atë që mund të bëjnë një vatër e infeksionit në një destinacion të preferuar turistik pasi që turistët të kthehen në shtëpi,” tha Maas, duke paralajmëruar se një situatë e tillë nuk duhet të ndodhë përsëri.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!