Kryetari i PD-së Sali Berisha ka akuzuar sot kryeministrin Edi Rama për projektin e Portit të Durrësit, duke e cilësuar një aferë korruptive dhe sipas tij që bashkon, Ramën me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe atë të Bjellorusisë Aleksandër Lukashenkon.

Berisha tha pas fjalës në parlament se poseduesit e ballit ujor të Beogradit shitën kompanitë e tyre që i kishin të regjistruara në Qipro. Ishte transaksion formal, i mori të gjitha Amari i Edi Ramës, por se drejtuesi i vërtetë është ‘Braqa Kariç’, vëllezërit Kariç.

“Këto kompani janë sanksionuar ashpër nga gjithë bota e lirë. Poseduesit e ballit ujor të Beogradit shitën kompanitë e tyre që i kishin të regjistruara në Qipro. Ishte transaksion formal, i mori të gjitha Amari i Edi Ramës. Drejtuesi i vërtetë është ‘braqa Kariç’, vëllezërit Kariç. Këtu del një nga lidhjet më të fuqishme të Edi Ramës, i cili ka për flamur, flamurin e Beogradit, ka për zot paratë që vjedh me Vuçiç. Afera e djegësave me 420 mln euro është as 1 e dhjeta e aferës miliardëshe të portit të Durrësit. Flet në parlament si i kalamendur nga droga. Kërcënon me SKAP-in e partisë dhe gjykatat e partisë, por e vërteta është se për çdo aferë do përballet me drejtësinë, sidomos pas heqjes së parashkrimit. Fjalën më të rëndësishme e kanë qytetarët më 12 nëntor, revolta e shqiptarëve kundër këtij regjimi që nuk ndalet.

Ju pëlqen!

Skenari është protesta më e madhe që ka parë vendi ndonjëherë. Qytetarët do shprehin mllefet e tyre ndaj një regjimi që ua ka bërë vendin të pajetueshëm. Iu ka tjetërsuar flamur e çdo gjë”, tha Berisha.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!