21 vjet më parë në Burgun e Dubravës është kryer njëra nga masakrat më të mëdha kundër shqiptarëve të Kosovës nga ana e shtetit serb.

Masakra e Burgut të Dubravës është kryer prej datës 19 deri më 24 maj 1999, ku janë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe janë plagosur mbi 300 të tjerë.

Brenda Burgut të Dubravës gjendet një pllakë përkujtimore me emrat e të vrarëve në këtë masakër që konsiderohet si një nga më të mëdha të regjimit serb të kryer ndaj shqiptarëve.

Ju pëlqen!

Për këtë masakër ende nuk është dënuar askush.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.