Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh nga Universiteti i Vjenës ka gjetur mbetjet fosile të një specie deri më tani të panjohur të mizave, e cila vlerësohet të jetë e vjetër rreth 47 milion vjet.

Miza u gjet në një gropë Messel të mbrojtur nga UNESCO në Gjermani.

Poleni i bimëve të ndryshme u gjet në stomakun e mizës, gjë që u dha shkencëtarëve një pasqyrë mbi dietën, ekologjinë e asaj kohe dhe rolin e mizës si një polenizues. Gjithashtu, shkencëtarët kanë identifikuar mizën e fosilizuar si një specie e re e mizës e njohur gjithashtu si Hirmoneura messelense, shkruan Engineering Interesting.

Ju pëlqen!

Pjalmuesit tipikë të sotëm janë bletët dhe fluturat, dhe është më pak e njohur që mizat gjithashtu luajnë një rol në procesin e pllenimit.

“Përmbajtja e polenit që gjetëm në stomakun e mizës sugjeron që mizat ushqeheshin me polen 47 milion vjet më parë”, tha Fridgeir Grimsson i Departamentit të Botanikës dhe Biodiversitetit të Universitetit të Vjenës Kërkime kërkimore.

Gjithashtu, Grimmson shpjegoi se në ekosistemet e vjetra subtropikale dhe tropikale, mizat ishin ndoshta më shumë pjalmuese se bletët.

Lexo po ashtu:  "Më i poshtri njeri është ai i cili kërkon mirësi nga një i poshtër."

Në stomakun e mizës u gjet kryesisht poleni i shelgut të ujit, i cili rritet në zonën moçalore dhe bregdetare të liqeneve.

Supozohet se miza nuk ka udhëtuar në distanca të gjata në kërkim të ushqimit dhe se ka kërkuar polen të bimëve në mjedis.

Studimi u botua në revistën akademike Current Biology.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!