Një kompani me qendër në Mynih shpreson të ndihmojë fillimin e një epoke të re të testimit të koronavirusit me një skanim të syve që, thotë ajo, kërkon vetëm tre minuta për të identifikuar bartësit e sëmundjes dhe ka një normë saktësie prej 95%.

Semic RF ka zhvilluar aplikacionin e tij të skanimit me kolegë në Shtetet e Bashkuara dhe, në pritje të miratimit të rregullatorit, shpreson të fillojë ta nxjerrë atje deri në fund të muajit tjetër, thotë drejtori i saj menaxhues, Wolfgang Gruber.

Përdor një foto të syrit të bërë me një smartphone dhe identifikon virusin me anë të një inflamacioni simptomatik të quajtur “syri rozë”.

Ju pëlqen!

Ai thotë se aplikacioni, tashmë i testuar në mbi 70,000 individë, mund të përpunojë deri në një milion skanime në sekondë dhe mundësinë për të zgjeruar më tej atë kapacitet – potencialisht lejimin e turmave të kthehen në ngjarje të frekuentimit masiv si koncerte dhe ndeshje futbolli.

Aplikacioni fillimisht është në shënjestër të kompanive dhe përdoruesve komercialë, me një kosto prej 480 euro (570 dollarë) në muaj, me një planifikim të mëvonshëm për individët privatë. (Reuters)

E . S

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.