Ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të BE-së kanë miratuar një politikë të re të përbashkët të mbrojtjes që lejon Bashkimin Evropian të krijojë forca të reagimit të shpejtë, konfirmuan burime të shumta diplomatike.

Një komponent kryesor i politikës së re të mbrojtjes është krijimi i forcave të përbashkëta të përbërë nga mijëra ushtarë për t’iu përgjigjur shpejt shpërthimit të krizave.

E quajtur “Busulla strategjike”, forcat e përbashkëta të reagimit të politikës do të jenë funksionale deri në vitin 2025.

Ju pëlqen!

Pushtimi rus i Ukrainës injektoi urgjencë të re në diskutimet rreth politikës së mbrojtjes.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!