Gjermania nga sot edhe zyrtarisht pritet të marr presidencën e Bashkimit Europian e qe do të zgjasë për gjashtë muaj. Ani pse Kosova kishte shpresa shumë për një vendim të rëndësishëm gjatë kësaj kohe, ajo çfarë bie në sy është mospërfshirja e çështjes së liberalizimit të vizave për vendin në programin e Këshillit të BE’së.

Media mëson se në Programin e Këshillit të BE’së nën presidencën gjermane, liberalizimin e vizave për Kosovën nuk përmendet askund.

Periudha në të cilin kosovarët shpresonin shumë, po del të mos jetë vendimtare as kësaj here.

Ju pëlqen!

Në programin e Këshillit të BE’së nën udhëheqjen e Gjermanisë, në pjesën ku flitet për Ballkanin Perëndimor, përmenden vetëm negociatat me Serbinë dhe Malin e Zi, si dhe përgatitja e fillimit të negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Përderisa Kosova vazhdon të mos figurojë askund në programin e tyre dhe as çështja e liberalizimit të vizave.

Ky lajm nga BE është tejet zhgënjyes për qytetarët e Kosovës, kur dihet që shteti i Kosovës është vendi i vetëm ne Europë pa liberalizim të vizave.

Lexo po ashtu:  Analisti Burdushi: “Qeveria do të bëhet. Mirëpo parashikoj se nuk do të ketë gjatësi të madhe. Diku deri në mars më së gjati”

Përderisa te gjithë qytetarët e Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Bosnje e Hercegovinës lëvizin lirshëm në BE, Kosova dhe qytetarët e saj padrejtësisht vazhdojnë të mbesin të privuar nga liria e lëvizjes së lirë.

Si te qytetarët, ashtu edhe te liderët politikë ishte ngjallur shpresa se nën presidencën Gjermane çështja e liberalizimit të vizave do të merrej në konsideratë.

Vlen të theksohet se deputet e Parlamentit Europian me 27 qershor kanë nënshkruar një letër përmes të cilës kanë kërkuar nga kancelaria gjermane Angela Merkel të vendosë në agjendë të Këshillit të BE’së çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Lajmin e kishte bërë të ditur përmes një postimi në Twitter, eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk, ku ka bashkëngjitur edhe dokumentin me nënshkrimet e deputetëve.

“Së bashku me Viola von Cramon (raportuesen e Kosovës në Parlamentin Evropian) dhe kolegët e tjerë, kemi dërguar një letër tek (kancelarja) Angela Merkel me kërkesen për të vendosur në agjendë të presidencës gjermane të Këshillit Evropian çështjen e tej-zgjatur të libëralizimit të vizave për Kosovën”, thuhet në postimin e Kyuchyuk.

Lexo po ashtu:  SKANDALOZE/ Samit, ambasadorë kombi,apo lypsat e diasporës.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!