Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian pritet të miratojnë sot një draft për masat që duhet të merren për ndalimin e fluksit të refughatëve të paligjshëm në hapësirën europiane.

Kalimi illegal nuk do të tolerohet. BE-ja dhe anëtarët e saj do të marrin të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar këtë të ndodhë dhe u kërkon migrantëve të mos rrezikojnë jetët e tyre duke tentuar kalimin illegal përmes tokës apo detit, citon gazeta greke “Kathimerini” draftin.

Dokumenti parashikon edhe dislokimin e forcave të ndërhyrjes së shpejtë të FRONTEX teksa bën thirrje që çdo subjekt që vepron në terren të mos lejojë përhapjen e lajmeve të rreme. Përmes këtij dokumenti Këshilli i kërkon Turqisë që t’i përmbahet marrëveshjes së vitit 2016 dhe të mos ndërmarrë veprime që rrezikojnë jetët njerëzore.

Ju pëlqen!

Situate ka hyrë në fazën e emergjencës pasi Turqia hapi kufijtë për të lejuar kalimin e refugjatëve drejt Europës.

Lexo po ashtu:  Vdesin në aksident trafiku nënë e djalë nga Vitia, mërgimtarë gjatë kthimit nga pushimet në Kosovë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!