BE po përgatitet të veprojë kundër sasisë “joproporcionale” të televizionit britanik dhe përmbajtjes së filmit të shfaqur në Evropë pas Brexit, në një goditje të industrisë së argëtimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe “fuqisë së butë” të vendit jashtë vendit.

Britania e Madhe është prodhuesi më i madh i Evropës i filmave dhe programeve televizive, grumbulluar mbi 1.4 miliardë paund nga shitja e të drejtave ndërkombëtare, por dominimi i saj është përshkruar si një kërcënim për “diversitetin kulturor” të Evropës në një dokument të brendshëm të BE-së të parë nga Guardian.

Çështja ka të ngjarë të bashkohet me një listë të pikave të tensionit të lartë në marrëdhëniet BE-Britani të Madhe që kur vendi la tregun e vetëm dhe bashkimin doganor, duke përfshirë mosmarrëveshjet mbi shitjen e suxhukëve britanikë në Irlandën e Veriut dhe lëshimin e licencave në ujërat e peshkimit, gjë që çoi në ngritjen e anijeve patrulluese të Marinës Mbretërore në Jersey në fillim të këtij viti.

Ju pëlqen!

Në shënjestrën e Brukselit këtë herë është përcaktimi i vazhdueshëm i programeve dhe filmit britanik si “vepra evropiane”.

Lexo po ashtu:  Rihanna dhuron mbi 4 milionë dollarë për viktimat e dhunës në familje gjatë Covid-19

Sipas direktivës së BE-së për shërbimet e mediave audiovizive, një shumicë e kohës së transmetimit duhet t’i jepet përmbajtjes së tillë evropiane në televizionin tokësor dhe duhet të përbëjë të paktën 30% të numrit të titujve në platformat e videos sipas kërkesës (VOD) të tilla si Netflix dhe Amazon.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!