BE diskuton pasaportat e vaksinave

Certifikatat e vaksinave mund të jenë çelësi për rihapjen e kufijve të Evropës. Megjithatë qeveria norvegjeze ende nuk ka vendosur nëse njerëzit e vaksinuar do të marrin përfitime në Norvegji, shkruan MekuliPress.

– Kjo është një çështje e rëndësishme për lëvizjen e lirë në BE, thotë një zëdhënës i Komisionit të BE për NTB, percjellë MekuliPress.com

Zëdhënësi deklaron se Komisioni i BE-së tani është në “diskutim aktiv” me vendet anëtare në lidhje me një sistem të përbashkët për çertifikatat e vaksinave. Pritet gjithashtu që çështja të jetë një temë në video-konferencën e BE-së javën e ardhshme.

Ju pëlqen!

Shpresa ka qenë, ndër të tjera, që të ashtuquajturat kalime të vaksinave do të bëjnë të mundur që njerëzit e vaksinuar të lirohen nga karantina kur të kalojnë kufijtë, citon MekuliPress.

Përveç kësaj, lejet e kalimit mund të hapin hapsira për koncerte të mëdha, festivale dhe ngjarje të tjera me shumë pjesëmarrës.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.