Bashkimi Evropian ka aprovuar për herë të parë përdorimin e një produkti medicinal të kanabisit që synon pacientët me dy forma të rralla, por të rënda, të epilepsisë së fëmijërisë.

Mjekët mund të përshkruajnë Epidyolex – një zgjidhje orale e kanabidiolit, e cila vjen nga bima e kanabisit – nëse ata mendojnë se kjo do t’ju ndihmojë të sëmurëve.

Ky medikament është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet e tjera të Evropës, por NHS aktualisht nuk e rekomandon atë.

Ju pëlqen!

Muajin e kaluar, Instituti Kombëtar i Britanisë së Madhe për Përsosmërinë e Shëndetit dhe Kujdesit mori një vendim fillestar për të mos e rekomanduar përshkrimin e Epidyolex, për shkak të mungesës së provave të efektivitetit afatgjatë.

Udhëzimi përfundimtar do të vijë më vonë këtë vit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.