Ushtria izraelite ka intensifikuar sulmin e saj ndaj Gazës, ndërsa militantët palestinezë vazhdojnë të gjuajnë me raketa në Izrael në ditën e pestë të luftimeve.

Ushtria e Izraelit tha se forcat ajrore dhe tokësore ishin të përfshira në sulme të premten por nuk kishin hyrë në Gaza.

Një reporter i BBC në Gaza tha se kishte bombardime të mëdha që përfshinin anije me armë, avionë luftarakë dhe helikopterë.

Ju pëlqen!

Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në Gaza dhe shtatë kanë vdekur në Izrael që kur filluan luftimet të hënën.

Ndërkohë, turmat hebreje dhe izraelito-arabe kanë luftuar brenda Izraelit, duke e bërë presidentin e tij të paralajmërojë për luftë civile.

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz urdhëroi një “përforcim masiv” të forcave të sigurisë për të shtypur trazirat e brendshme që kanë parë më shumë se 400 persona të arrestuar.

Në një deklaratë të lëshuar herët në mëngjes të premten, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se operacioni ushtarak izraelit kundër militantëve palestinezë në Gaza do të vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme. Ai tha se Hamas, grupi islamik që sundon Gaza, do të paguante një çmim të rëndë.

Një zëdhënës ushtarak i Hamasit tha se grupi ishte gati të jepte ushtri të Izraelit “mësime të ashpra” nëse vendos të shkonte përpara me një inkursion tokësor.

Dhuna e kësaj jave në Gaza dhe Izrael është më e keqja që nga viti 2014. Fillimisht u nxit nga disa javë tension izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor që çoi në përplasje në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Kjo reultoi në një shkëmbim të pandërprerë të raketave palestineze dhe sulmeve ajrore izraelite.

Lexo po ashtu:  E keni vënë re se ushqimi nuk shijon njësoj kur fluturoni? Ja arsyet shkencore pse

Menjëherë pas deklaratës së z. Netanyahu, pamjet video treguan shpërthime që ndriçuan qiellin mbi Gaza City.

Sulmet me raketa nga Gaza shpejt ndoqën, me raporte të sulmeve në qytetet izraelite Ashkelon, Ashdod, Beersheba dhe Yavne midis zonave të tjera.

Disa orë më parë, ushtria izraelite thirri 7,000 rezervistë të ushtrisë dhe vendosi trupa dhe tanke afër kufirit të saj me Gaza.

Ushtria e Izraelit tha se një ofensivë tokësore në Gaza ishte një nga opsionet që po konsiderohej, por një vendim ende nuk ishte marrë.

Ndërsa luftimet hynë në ditën e pestë, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres bëri thirrje për “një de-përshkallëzim të menjëhershëm dhe ndërprerjen e armiqësive në Gaza dhe Izrael”.

Lutja e tij bëri jehonë të diplomatëve të tjerë thirrjet e të cilëve drejtuesve izraelitë dhe palestinezë deri më tani nuk kanë arritur të prodhojnë një marrëveshje armëpushimi.

Zhvillimet tjera të ditës së enjte:

Tre raketa u qëlluan nga Libani në det në brigjet e Izraelit verior, thanë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF). Asnjë grup nuk pretendoi sulmin, por disa grupe militante veprojnë në Liban, përfshirë Hezbollahun, i cili bëri një luftë njëmujore me Izraelin në 2006

Ushtria izraelite tha se kishte goditur objektivat në Gaza që përfshinin ndërtesa të inteligjencës, shtëpi dhe biznese të përdorura nga militantët

Hamasi, ndërkohë, gjuajti më shumë breshëri raketash drejt Izraelit nga Gaza. Një zëdhënës i grupit tha se ai kishte treguar “vetëm një pjesë të vogël” të aftësive të tij

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti takoi Kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq

Dhuna e mëtejshme shpërtheu midis grupeve arabe hebreje dhe izraelite në qytete dhe qytete të përziera brenda Izraelit

Linjat ajrore ndërkombëtare, përfshirë KLM, British Airëays dhe Virgin Atlantic, kanë pezulluar shërbimet ndaj Izraelit. Fluturimet hyrëse u devijuan gjithashtu në jug nga aeroporti kryesor i Tel Avivit

Të paktën 103 palestinezë janë vrarë që nga e hëna, duke përfshirë 27 fëmijë dhe më shumë se 580 të plagosur, tha ministria e shëndetësisë në Gaza. Zyrtarët në territor thanë se shumë civilë kishin vdekur.

Izraeli thotë se dhjetëra të vrarë në Gaza ishin militantë dhe se disa nga vdekjet vijnë nga raketa të gabuara nga Gaza.

Në qytetin izraelit të Sderot, një djalë i ri u vra kur zjarri me raketa nga Gaza goditi shtëpinë e tij, dhe copëzat depërtuan në strehën ku ai ishte fshehur.

Izraeli gjithashtu ka thirrur 10 kompani rezervë të patrullimit kufitar për të ndihmuar në trajtimin e trazirave më të këqija midis komuniteteve arabe dhe hebreje për shumë vite. Udhëheqësit politikë kanë bërë thirrje për qetësi dhe Presidenti Reuven Rivlin përshkroi shpërthimet e trazirave në disa qytete dhe qytete si “luftë civile të pakuptimtë”.

Ka pasur thirrje të përhapura për de-përshkallëzim, duke përfshirë aleatin e Izraelit SHBA, por pak shenja të lehtësimit të konfliktit.

Një zyrtar i lartë i Hamasit tha se grupi ishte gati për një armëpushim “reciprok” nëse bashkësia ndërkombëtare i bën presion Izraelit për të “shtypur veprimet ushtarake” në xhaminë e diskutueshme al-Aqsa në Jeruzalem.

Lexo po ashtu:  Rama në OKB: Kjo Asamble nuk është e plotë pa Republikën e Kosovës

Sidoqoftë, zëdhënësi ushtarak izraelit Hilda Zilberman tha se Izraeli nuk po kërkonte një armëpushim në kohën aktuale, njoftoi Times of Israel.

Çfarë e shkaktoi dhunën?

Luftimet midis Izraelit dhe Hamasit u shkaktuan nga përplasje të përshkallëzuara me ditë midis palestinezëve dhe policisë Izraelite në një kompleks të shenjtë në majën e kodrës në Jeruzalemin Lindor.

Vendi respektohet si nga myslimanët, të cilët e quajnë Haram al-Sharif (Shenjtërorja Fisnike), ashtu edhe nga hebrenjtë, për të cilët njihet si Mali i Tempullit. Hamas kërkoi që Izraeli të hiqte policinë nga atje dhe rrethi kryesisht arab i Sheik Jarrah, ku familjet palestineze përballen me dëbimin nga kolonët hebrenj. Hamasi lëshoi raketa kur ultimatumi i saj nuk u dëgjua.
Advertisement

Zemërimi palestinez tashmë ishte ndezur nga disa javë rritje të tensionit në Jeruzalemin Lindor, i përflakur nga një seri konfrontimesh me policinë që nga fillimi i Ramazanit në mes të Prillit.

Ajo u nxit më tej nga dëbimi i kërcënuar i familjeve palestineze nga shtëpitë e tyre në Jeruzalemin Lindor nga kolonët hebrenj dhe kremtimi vjetor i Izraelit për kapjen e Jeruzalemit Lindor në luftën e Lindjes së Mesme 1967, e njohur si Dita e Jeruzalemit.

Fati i qytetit, me domethënien e tij të thellë fetare dhe kombëtare për të dy palët, qëndron në zemër të konfliktit dekada të vjetër Izrael-Palestinez. Izraeli në fakt aneksoi Jeruzalemin Lindor në 1980 dhe e konsideron të gjithë qytetin kryeqytetin e tij, megjithëse kjo nuk njihet nga shumica dërrmuese e vendeve të tjera.

Palestinezët pretendojnë gjysmën lindore të Jeruzalemit si kryeqyteti i një shteti të tyre të shpresuar.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!