Është publikuar në Fletoren Zyrtare vendimi për Miratimin e Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjes me Kartë Identiteti në Ballkanin Perëndimor përmes së cilës rregullohet procedura e re e lëvizjes. Ajo që bien në sy është se në arsyetimin e hapjes së vendimi nuk figuron asgjë prej Ballkanit të Hapur. Referohet:

parimi i ligjit të BE-së, konkluzionet  e  miratuara nga  liderët  në  kuadër  të  Procesit  të  Berlinit,  deklarata e Liderëve të Ballkanit Perëndimor për Tregun e Përbashkët Rajonal…të miratuar në Samitin e  liderëve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, të mbajtur në Sofje, më 10 nëntor 2020…

Ju pëlqen!

Një tjetër element që e konfirmon këtë është pjesëmarrja në marrëveshje e Malit të Zi dhe Kosovës, që nuk janë pjesë e Ballkanit të Hapur, i cili me këtë marrëveshje humb edhe në aspektin formal një premtim, atë të lëvizjes pa viza dhe vetëm me kartë identiteti.

Lexo po ashtu:  “Të jesh radikal do të thotë ti mbërthesh gjërat nga rrënja.” - Karl Marx
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!