Baby Shark, kënga ultra-tërheqëse për fëmijë e regjistruar nga kompania e Koresë së Jugut ‘Pinkfong’, është bërë videoja më e klikuar në YouTube.

Me 7,5 miliardë shikime, duke kaluar edhe këngën ‘Despacito’, hit i vitit 2017, nga yjet e pop-it Porto Rikan, Luis Fonsi dhe Daddy Yankee.

Baby Shark ka pretenduar kurorën më shumë se katër vjet,nga kur u publiku për herë të parë. Shkrimtari origjinal i këngës është i paqartë – ajo ka qenë prej kohësh një rimë e çerdheve – por u bë një fenomen global pasi u regjistrua nga këngëtarja 10-vjeçare Koreano-Amerikane, Hope Segoine. Prodhuar nga kompania edukative Pinkfong dhe shoqëruar me lëvizje kërcimi, fillimisht u bë virale në Azinë Jug-Lindore, më pas në SHBA dhe Evropë.

Ju pëlqen!

Në vetëm një minutë dhe 21 sekonda, refreni i saj mjaft i pëlqyer të fton ta përsëritës pafundësisht. Krimbi i veshit ka nxitur një turne të drejtpërdrejtë me produkte, libra, plus ripunime të këngës, duke përfshirë dhe këngë e Luis Fonsi që promovon larjen e duarve gjatë pandemisë së koronavirusit.

Muajin e kaluar, kënga u përdorë dhe si një lloj dënimi, për tre të burgosur, në Olkahama, të cilët i detyruan të dëgjonin pa pushim për dy orë ‘Baby Shark’. Kjo shkaktoi vuajtje dhe stres tek të burgosurit, sipas avokatit të tyre.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!