Babai

Ai erdhi në mbrëmje i pirë,
afër vatrës u ul, u step.
kasketa e vjetër, e nxirë,
gazeta e ditës në xhep.

Pse kish pirë nuk e tregoi,
nëna tha: “Ku ta dish!”
dikush vjershat e djalit të madh
në gazetë kritikuar i kish.

Ju pëlqen!

Në klub plot potere të tymtë,
në gazetë i treguan një vend
dikush i kish thënë: “Vate
dhe puna e djalit tënd!”

Për vjershat e djalit s’kish pasur
të veçantë interesim…
sonte ish herë e parë
në klubin e vogël plot tym.

– Ismail Kadare /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!