Avokati i njohur shqiptar Spartak Ngjela, ka bërë një analizë për raportet në mes të shqiptarëve dhe serbëve. Ai ka thënë se sot dy shtete shqiptare po i çmendin serbët brenda ligësisë së tyre historike.

Sipas tij, shqiptarët do ta marrin Gadishullin Ilirik, sepse kjo “është nevojë politike dhe gjeopolitike e Amerikës kundër Rusisë”.

Ai ka përmendur dy faktorë që, siç ka theksuar ai po e mundin Serbinë: kriza e Rusisë dhe forca e madhe e aleancës Shqipëri-Amerikë.

Ju pëlqen!

“Nuk është rastësi aleanca e lartë e Amerikës me Shqipërinë dhe me Kosovën.

Dhe kjo i mërzit serbët antishqiptarë deri në ekstrem, dhe, në çdo çast, ata mendojnë me histerinë e pushtuesit të mundur për Kosovën, ndërsa shqiptarët e Kosovës qeshin me ta”, ka shkruar ndër tjerash Spartak Ngjela, në një postim në Facebook.

Ai parashikon që do të arrihet bashkimi gjithëshqiptar, falë Uashingtonit dhe Berlinit.

Reagimi i tij i plotë:

Edi Rama ende nuk po e di mirë se çfarë po ndodh në Perëndim për vlerën e shqiptarëve, historinë e tyre me lavd dhe për vlerën e madhe që shkenca po i jep gjuhës shqipe.

Gjithsesi tani ai kuptohet se ka ndryshuar, por duhet të dalë në lëvizje force në mbrojtjen me argumentim të çështjes shqiptare.

I.

Në Tiranë dhe në Prishtinë nuk kanë qenë të paktë ata që e kanë ditur serbishten një gjuhë të madhe dhe serbët njerëz të ditur.

Lexo po ashtu:  MekuliPress: Nuk dorëzohet Kryeministri Kurti, Nesër seancë urgjente, nuk pranon referendumin serb në Kosovë

Jo, o të mjerë, jo! ata nuk kanë as histori dhe as gjuhë, kurse si komunitet janë fshatarësi agresive. Janë ardhacakë në Gadishullin Ilirik dhe, kur hynë këtu panë kështjella dhe qytetërimin e Aristotelit. Platonit e Sokratit.

Por, si hordhi dhe pjellë agresive e Rusisë që ishin, gënjyen, vranë, sidomos shqiptarë, por nuk e mbytën dot Arbërinë me krimin e tyre masiv antishqiptar. Deri sa shqiptarët, në vitin e lavdishëm të tyre 1999 kur çliruan Kosovën; i thyen, i mundën dhe i bënë që të lëshoheshin për mos e mos më keq.

Janë sot dy shtete shqiptare ata që po i çmendin serbët brenda ligësisë së tyre historike, sepse shqiptarët dihet që do ta marrin Gadishullin Ilirik, se është nevojë politike dhe gjeopolitike e Amerikës kundër Rusisë.

Nuk është rastësi aleanca e lartë e Amerikës me Shqipërinë dhe me Kosovën.

Dhe kjo i mërzit serbët antishqiptarë deri në ekstrem, dhe, në çdo çast, ata mendojnë me histerinë e pushtuesit të mundur për Kosovën, ndërsa shqiptarët e Kosovës qeshin me ta.

Dhe serbët ende të gjithë shpresën e kanë te intriga e tyre e vjetër në lidhje me islamizmin shqiptar. Por kur e shohin që politika amerikane qesh me marrëzinë e tyre, dhe bashkëpunon në lartësi të madhe me shqiptarët, dhe kur Serbia sheh afektin magjik që kanë të gjithë shqiptarët për Amerikën dhe Perëndimi, serbët bëhen si të dehur nga marazi.

Lexo po ashtu:  “Kur Serbia i ka okupuar trojet shqiptare para më shumë se një shekulli, festën e ka rezervuar atëherë kur e ka pushtuar Kumanovën."

Janë të humbur. Kot e kanë.

Dhe ndërkohë…

Rusia po shkon drejt humnerës: po Serbia? Serbia do të lëshojë ende territore të shqiptarëve drejt Shqipërisë dhe Kosovës; keni për ta parë. Sepse kjo është koha e artë e shqiptarisë universale.

II.

Gjithsesi, tani ahqiptarët po ngrihen me triumf, sidomos kur shkencëtarët e mëdhenj të kohes po e nxjerrin që Homeri Iliadën e ka shkruar në gegnishten e vjetër.

Dhe ja provat që janë nxjerrë nga leksiku i Iliadës, shkruar me gjuhën Homerike:

Dhe…

Ja leksiku shqip i Iliadës së Homerit:

SQIP HOMERIKE GREQISHTJA E SOTME

sy. o-se. mori

lesh. lasi-os heri

mi, miu mi-s pondiqi

marr. mar-pto perno

edhe, dhe. idhe qe

arë, ara arura horáfi

punë, puna. ponos dhulia

ënda, anda. andha-no rfkharistisi

lepur. leporis lagos

iki. iko fevogo

më duket dokei mi nomizo

rroj. ronio zo, akmazo

lig. ligi-os adhinatos

ethe. ethier, etho pireyos

shkop. skipon ravdhi

korr. kiro therizo

mëri, mëni. minis thimos

frym, frima. frimao fisima

shkel skelos pato

dru, drizë. dris ksilo

flas. flio omilo

deti teti-s thalasa

E pse të zgjatemi. Janë rreth 1500 fjalë gegnisht që janë gjetur te Iliada.

Dhe, pikërisht për këtë është krijuar një shqetësim i madh në kishën greke, se tani katedrat e mëdha e kanë njohur që greqishtja e vjetër shpjegohet vetëm me leksikun e shqipes…

Lexo po ashtu:  Me 30 Gusht, zgjedhje Parlamentare në Mal të zi! Lusim të gjithë shqiptarët të dalin masivisht në këto zgjedhje, o sot o kurrë!

Kurse “shkenca” agresive serbe është në një tronditje të rëndë. Nuk dinë asgjë serbët, sepse gjithçka e kanë arritur me anë të psikikës së tyre të sëmurë kriminale. Por, ashtu si çdo të marri, që forca e ushtruar kundër tij e zhyt në depresion, edhe serbët prandaj janë lëshuar si të deprimuar për të dalë nga kllapa amerikano-shqiptare që i ka pushtuar mendërisht, por lodhen kot, sepse me shqiptarët janë të mundur.

Janë dy faktorë që po e mundin Serbinë. Të cilët ata nuk i kalojnë dot:

Është kriza e Rusisë dhe forca e madhe e aleancës Shqipëri-Amerikë që më në fund i ka treguar marrëzisë shekullore serbe që asnjë vlerë nuk do të ketë më Serbia në opinionin ndërkombëtar dhe politika e Brogradit duhet ta dijë mirë se gjithçka shqiptare që është grabitur prej tyre, do të kthehet. Gjeopolitika e qytetërimit të lartë perëndimor e ka domosdoshmëri të suksesit të vet botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Dhe kjo do të vijojë.

Kurse shqiptarët duhet të jenë të bashkuar.

Por, a do të mund ta bëjnë këtë?

Ne mendojmë se ky bashkim gjithëshqiptar do të arrihet si një gjë e sigurt tani.

Spse ky është suksesi që po pritet edhe nga Uashingtoni edhe nga Berlini, por edhe nga Brukseli.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!