Nëse keni parë ndonjëherë një film me ngjarje të shekullit të 17-të, me siguri keni vënë re avokatë dhe gjyqtarë të veshur me paruke të gjata.

Në fakt, kjo shenjë e dukshme është mjaft e qartë për të njohur avokatët dhe gjyqtarët në shumë piktura të vjetra.

Por, cili është shkaku i mbajtjes së parukeve të tilla?
Kjo modë është zhvilluar më së shumti në mesin e shekullit të 17-të dhe nisi të zbatohen nga Mbreti Louis në Francë.

Ju pëlqen!

Sifilizi, një sëmundje epidemike e kohës, shkaktonte rënie flokësh, gjë që e bëri parukën një modë dhe një mbulesë të nevojshme.

Gjithashtu, Mbreti i Anglisë Charles II dhe shoqëria e tij e lartë filluan të mbanin paruke. Në atë kohë, rrobat e gjyqtarëve dhe avokatëve u përcaktuan të ishin të ngjashme me rrobat e pallatit.

Kur kombinoheshin këto dy arsye, veshja e një paruke u bë e pashmangshme.
Përveç kësaj, avokatët dhe gjyqtarët e përdorën atë për t’u ndarë nga publiku në sallën e gjyqit dhe për të vendosur epërsinë e tyre.

Lexo po ashtu:  Mashtrimi me vajin e ullirit, ja si ta dalloni nëse është origjinal dhe i pastër

Moda e parukeve vazhdoi në shekullin e 18-të. Paruka më e shkurtër dhe më kaçurrela u bë pjesë e jetës së përditshme.
Ndërsa paruka me flokë të gjatë u bë një pjesë ceremoniale e historisë që përfaqësonte gjyqtarët dhe avokatët.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!