Austria ka ndaluar një tren që po hynte në territorin e saj nga Italia se kishte dyshime se pasagjerët mund të ishin të infektuar me coronavirusin e ri Covid-19 që deri më tani ka vrarë tre persona në vendin fqinj të Austrisë dhe ka shkaktuar një bllokim të 12 qyteteve.

Autoritetet ndaluan trenin në Pass Brenner në Alpe mbi njoftimet se dy prej atyre që ishin në bord kishin ethe, sipas ministrisë së brendshme.

Një deklaratë e lëshuar nga ministria e brendshme austriake thoshte: ‘Sonte një tren në rrugën e tij nga Venecia për në Mynih u ndalua në kufirin austriak.
“Procedura e mëtejshme po diskutohet aktualisht së bashku me autoritetet italiane”.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Ende nuk është e qartë se sa pasagjerë janë në bord pasi vazhdojnë të presin një vendim nëse do të lejohen të vazhdojnë udhëtimin e tyre.

Ajo vjen pasi Italia ka mbetur në mbyllje në mbarë vendin pas një rritje drastike të numrit të rasteve të coronavirusit që çuan në anulimin e festimeve të karnavalit të Venecias, si dhe të gjitha ngjarjet e tjera publike duke u shtyrë për të paktën një javë.

Autoritetet italiane gjithashtu shtynë tre ndeshje futbolli në rajonet veriore të Lombardisë dhe Veneto për shkak të frikës së koronavirusit, me numrin e infeksioneve në vend që tani arrin në 155.

Me urdhër të qeverisë, lojërat e ligës italiane të përcaktuara për t’u luajtur sot – Inter Milan v Sampdoria, Atalanta kundër Sassuolo dhe Hellas Verona kundër Cagliari – u pezulluan.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!