Një gazetë australiane ka shtypur tetë faqe shtesë për t’u përdorur si letër higjienike pasi frika e koronavirusit i nxiti klientët që të blejnë pjesën më të madhe të furnizimeve, duke lënë disa rafte të supermarketeve bosh.

Në një përpjekje për të trajtuar mungesën, “NT News” dha një zgjidhje praktike – por jo shumë të zakonshme.

Australianët që jetojnë në Territoret Veriore do të kishin vërejtur të enjten se tetë faqe në letër kishin mbetur të bardha, përveç ujërave të zeza dhe një botim udhëzues të prerë.

Ju pëlqen!

“Të mbaroi letra higjienike? NT News kujdeset për ju”, shkruhej në gazetë.

“Kjo është arsyeja pse ne kemi shtypur një seksion special tetë-faqesh brenda, të plotë me linja të prera të dobishme, që ju t’i përdorni në raste urgjente.”

Australianët po blejnë aq shumë letër higjienike saqë disa supermarketeve kanë mbetur me rafte bosh dhe Kleenex u ka thënë klientëve të mos frikësohen.

Supermarketi më i madh në Australi njoftoi të Mërkurën se do të kufizonte klientët në katër pako të rrotullave të tualetit për transaksione – si në dyqan ashtu edhe në internet – “për të siguruar që më shumë klientë të kenë mundësi të përdorin produktin.”

Zyrtari kryesor mjekësor i Australisë, Brendan Murphy, gjithashtu u ka bërë thirrje njerëzve të mos krijojnë panik me blerjet e furnizimeve.(CNN)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!