Larg në hapësirë, një ‘top gjigant’ fluturon, i përbërë nga kaq shumë metale sa që çdo banor i Tokës, falë tij, mund të bëhej një miliarder.

Shkencëtarët amerikanë pohojnë se ky trup qiellor, i cili dikur mund të ketë qenë bërthama e planetit, përmban metale me vlerë 8,000 quadrilion paund. Quadrilioni është një numër me 15 zero. Nëse i shpërndani këto para mes gjithë popullatës së Tokës, e cila tani arrin në gati 8 miliardë njerëz, llogariten rreth një miliard paund për çdo banor të planetit.

Besohet se ky asteroid me një diametër prej rreth 224 kilometra, i cili tani është rreth 518 milion kilometra larg Tokës, dikur ishte bërthama e shkrirë e planetit. Me sa duket ajo humbi mantelin e saj të gurtë për shkak të përplasjeve me trupat e tjerë qiellorë miliarda vjet më parë. Bërthama gradualisht ftohej dhe shndërrohej në një masë të ngurtë nikeli dhe hekuri.

Ju pëlqen!

Asteroidi i quajtur Psikika, i cila ngjason me pataten në formë dhe i vendosur midis Marsit dhe Jupiterit, nuk është si asteroidet e tjera, të cilat janë një përzierje prej guri dhe akulli. Prandaj, mund të na japë informacion unik në lidhje me procesin e formimit të planetit.

Lexo po ashtu:  Fermeri gjen një vezë tre herë më të madhe se ato të zakonshmet, cuditet nga ajo që gjen brenda saj…

Studimi i Psikikës ka të ngjarë të na lejojë të shikojmë të kaluarën e largët të sistemit diellor. Qëllimi i tij do të jetë gjithashtu të përcaktojë nëse Psikika është thelbi i një objekti me madhësinë e një planeti.

Burimi: News Observatory

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!