Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bëri bujë, me një deklaratë të bërë në Munih, përballë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, të premten.

Kurti u përball me Vuçiqin, në një panel të përbashkët, në Gjermani, ku që të dy kanë shkuar për të marrë pjesë në Konferencën e Munihut për Sigurinë.

Në fjalimin e tij, Kurti foli për normalizimin final të raporteve Prishtinë-Beograd.

Ju pëlqen!

Sipas shefit të ekzekutivit kosovar, fuqitë ndërkombëtare e kishin ndihmuar Kosovën që të çlirohej nga Serbia meqë ishte e okupuar, ndërsa tashmë thoshte se është koha që “Serbia duhet të çlirohet nga Kosova”.

Sipas tij, sa më parë të ndodhte një gjë e tillë, aq më mirë për të dy shtetet dhe rajonin.

Deklarimet e Kurtit, të bëra në atë panel, e kishin bërë xhiron në rrjetet sociale, dhe gjithashtu kishin nervozuar Vuçiqin, i cili donte t’i kundërpërgjigjej menjëherë, por drejtuesja e panelit nuk ia ka dhënë fjalën.

 

Por, më pas u raportua se para kryeministrit të ri të vendit, frazën “Serbia duhet të çlirohet nga Kosova” e kishte përdorur ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku.

Lexo po ashtu:  Kosova nga sot pjesë e Apple Store

Megjithatë, para se kjo frazë të përdorej nga Çitaku gjatë një mbledhjeje të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në vitin 2019, atë e kishte thënë dikush tjetër.

“Çlirimi i Serbisë prej Kosovës” është titulli që mban një libër me intervista e ese, të shkrimtarit të mirënjohur shqiptar, Ismail Kadare.

Ky libër është publikuar në vitin 2012, nga shtëpia botuese Onufri.

Por, ngjashëm, para Kurtit, e para Çitakut, e para Kadaresë, ishte deklaruar shumë vite më parë filozofi dhe veprimtari Ukshin Hoti.

“Një Serbi që e mban të pushtuar Kosovën nuk është as vetë e lirë. Liria e vërtetë e Kosovës është një premisë themelore edhe për lirinë e vërtetë të Serbisë. Kosova për Serbinë është kulti i robërisë së vetvetes, nëse nuk bëhet shans i lirisë dhe i evropeizmit të saj të ardhshëm”, kishte thënë Hoti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!