Shkencëtarët kanë konfirmuar se duhen mesatarisht 5 ditë që njerëzit të shfaqin simptomat e koronavirusit. Ekipet amerikane kanë analizuar rastet e njohura në Kinë dhe në vendet e tjera për të kuptuar më shumë rreth sëmundjes.

E sipas konkluzioneve të tyre, ka rezultuar se ata që nuk shfaqin simptoma deri pas ditës së 12-të nuk ka gjasa që t’i shfaqin në ato, edhe pse sërish mund të jenë bartës të infeksionit, raporton BBC.

Kërkuesit këshillojnë ata që mund të jenë infektues-kanë apo jo simptoma- të vetëizolohen për 14 ditë që të shmangin përhapjen te të tjerët.

Ju pëlqen!

Artikulli origjinal: https://www.bbc.com/news/health-51800707

Lexo po ashtu:  Ekspertët: Flisni më ngadalë, do të jeni më të suksesshëm
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!