Delegacioni i BE-së ka reaguar në lidhje me arrestimet e gazetarëve në Shqipëri, pas protestës për vrasjen e të riut Klodian Rasha.

Në njoftimin e delegacionit të BE-së thuhet se duhet që të ketë zero tolerancë për çdo kanosje që i bëhet medias dhe njerëzve të medias.

Kujtojmë se gazetari i Ora News Xhoi Malësia dhe kryeredaktori i Koha Jonë Qamil Xhani u arrestuan nga policia dy ditë më parë.

Ju pëlqen!

Njoftimi i Delegacionit të BE-së në Shqipëri:

BE përsërit se duhet të ketë zero tolerancë për kanosjet dhe kërcënimet ndaj medias.

Është thelbësore që gazetarët në Shqipëri të jenë në gjendje të bëjnë punën e tyre pa asnjë kërcënim dhune, ngacmimi dhe frikësimi, në mënyrë që qytetarët të kenë qasje në gjithë informacionin.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.