A do ta shohin historianët fajësimin e Donald Trump të mrekullueshëm sepse politikanët republikanë u kthyen me sy të keq kundër një sjellje kaq të egër dhe e liruan nga akuzat? Apo do ta shohin të jashtëzakonshme sepse ishte hera e fundit që një duzinë kuadrosh republikanë u kthyen për herë të parë publikisht kundër Trump?

Ndërsa shumica e nëpunësve civilë të karrierës, të cilët kundërshtuan presidentin duke dëshmuar në hetimin e fajësimit, nuk e identifikojnë veten publikisht si republikanë, shumë ishin të emëruar nga Trump me lidhje të forta republikane, ndërsa figurat e tjera kryesore, siç është ish këshilltari i sigurisë kombëtare, John Bolton, treguan se janë luftëtarë të “çmendur” të partisë.

Në fund të fundit, vetëm një republikan i zgjedhur, Mitt Romney, votoi kundër Trump, duke bërë që çështja e mbijetesës së tij përfundimtare të fajësimit të mos ishte afër. Pra, ndërsa Trump do të jetë përgjithmonë një president i fajësuar, lirimi i tij duhet të llogaritet si një fitore kryesore politike.

Ju pëlqen!

Ja se si ngjarja përfundoi në këtë pikë:

Lexo po ashtu:  Këshilla e profesorit nga SHBA: Edhe Hitleri e Stalini patën lidhur Marrëveshjen për Mossulmimin (1939), por tanket gjermane hynë në Stalingrad

Mbështetja e palëkundur e bazës

Në një varg fjalimesh këtë javë, senatorët republikanë kanë shpjeguar votat e tyre për të liruar Trumpin duke kundërshtuar forcën e çështjes Demokratike, duke përsëritur thyerje të ligjit me procesin në Dhomën e Përfaqësuesve dhe duke shprehur ofendime për gjëra të ndryshme që menaxherët e fajësimit ose zyrtarët demokratë, thanë ose bënë.

Një shpjegim më i mundshëm për mbijetesën e Trump ishte kundërshtimi i pandryshueshëm i bazës republikane ndaj largimit. Përqindja e republikanëve që favorizonin fajësimin luhatet midis 8% dhe 10%. Ky nuk ishte presion i mjaftueshëm për të tërhequr vëmendjen e ligjvënësve.

Republikanët e zgjedhur qëndruan në radhë

Aty ku shkon baza, politikanët e zgjedhur do të ndjekin dhe në këtë rast baza nuk shkoi askund. Dhe kështu republikanët e zgjedhur nuk shkuan askund, me përjashtim të senatorit Romney.

Udhëheqësi i maxhorancës së Senatit, Mitch McConnell, Lindsey Graham dhe të tjerët thanë para gjyqit se ata nuk do të ishin juristë të paanshëm, pavarësisht një betimit të tyre për paanshmëri që morën kur filloi gjyqi. Kundër një besnikërie të tillë ndaj Trump, cila pjesë e provave apo argumenteve mund të pritej të linin ndonjë gjurmë?

Lexo po ashtu:  Pa territoret shqiptare, Mali i Zi, Maqedonia, Greqia dhe Serbia do ishin vetëm “shprehje gjeografike”

Ekuilibrat në Senat janë të prishura

Nga pluhuri i humbjeve demokratike në zgjedhjet afatmesme të vitit 2014 në gjysmë të rrugës përmes mandatit të dytë të Barack Obama u ngrit një udhëheqës i ri i mazhorancës së Senatit, McConnell, i cili filloi udhëtimin me një shumicë prej 10 vendesh në pjesëmarrjen në nën-bodrum.

Në dy vitet e zgjedhjeve të Senatit të SHBA që nga ajo kohë, kandidatët demokratë kanë tërhequr 29 milion vota më shumë se kandidatët republikanë – por mazhoranca republikane është zvogëluar me vetëm dy vende. Kjo është për shkak se secili shtet ka dy senatorë pa marrë parasysh sa pak njerëz jetojnë atje.

Shkurt, Senati amerikan nuk është përfaqësues i vendit, i cili në tërësi favorizoi futjen e dëshmitarëve dhe dokumenteve në gjyq, një hap i bllokuar nga republikanët.(Opinion i The Guardian)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!