Lajmi i keq është që të gjithë, në një kohë ose në një tjetër, na ndodh të kemi aromë të keqe të gojës, ose halitosis. Një burim i kuptueshëm sikleti dhe turpi, pasi aroma e keqe e gojës i bën bisedat pak më pak të këndshme për të gjitha palët e përfshira – veçanërisht nëse nuk e kuptoni.

Por ja lajmi i mirë: Është një problem që rregullohet lehtë. Së bashku me përmirësimin e rutinës tuaj të higjienës orale, është e dobishme të vlerësoni pse pikërisht keni erë të keqe të gojës – pavarësisht nëse është një çështje e vazhdueshme apo jo – dhe pastaj të bëni rregullimet e duhura në përputhje me rrethanat.

Çfarë e shkakton erën e keqe të gojës?

Ju pëlqen!

Shumë faktorë kontribuojnë në erën e keqe të gojës, shumica e të cilëve fillojnë në gojën tuaj. Shkaqet më të zakonshme përfshijnë:

Higjiena e dobët e dhëmbëve
Ushqimet
Goje e thate
Produktet e duhanit
Kushte të tjera të veshit, hundës ose fytit
Eliminimi i grimcave të ushqimit në vendet ku rriten bakteret me erë të keqe është një domosdoshmëri. Më poshtë do të gjeni disa nga mënyrat kryesore për të mbajtur frymën tuaj të freskët dhe gojën tuaj të pastër:

Lani dhëmbët me furçë dhe pastrojini ato me fije dentare siç duhet
Kujdesuni për mishrat e dhëmbëve
Lani me kujdes edhe gjuhën tuaj
Qëndroni të hidratuar
Bëni kontrolle të rregullta dentare
Ja cilat mund të jenë ndryshimet në stilin tuaj të jetës dhe mjetet shëruese të vazhdueshme që mund të përdorni:

Çamçakëz pa sheqer,
Përdorni një shpëlarje me ujë të kripur,
Pini çaj jeshil,
Pini qumësht ose hani kos,
Pini uthull molle,
Përtypni farë kopre ose anise,
Hani fruta,
Merrni zink. (Insider)

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.