Prag Krishtlindjesh 1914. Në front të Luftës së Parë Botërore, ushtarët e të dy kampeve qëndrojnë në llogoret e tyre, disa qindra metra larg nga njëri-tjetri. Pastaj një ushtar gjerman fillon të këndojë “Stille Nacht”, kënga më e njohur e Krishtlindjeve dhe nga llogorja përballë, një ushtar britanik i përgjigjet me tonet e “Silent Night”, versioni anglisht i këngës.

Pak nga pak, armiqtë dalin jashtë, me duart lart, dhe shkojnë drejt njeri-tjetrit. Përqafohen… Moment që hyri në histori si “Armëpushimi i Krishtlindjeve”. E ndali për disa orë konfliktin dhe bëri që armiqtë të shkëmbenin racionet e tyre ushqimore, ndonjë foto dhe madje të luanin edhe një ndeshje futbolli, para se, jnë ditë më vonë, të rifillonin të vriteshin, në atë që u quajt atëherë Lufta e Madhe, ndoshta më shumë se për gjë tjeter, për numrin e tmerrshëm të jetëve që mori.

Kjo ndodhi në të vërtetë disa herë dhe në disa pika të frontit, megjithëse pa aprovimin e komandave të larta të secilit krah.

Ju pëlqen!


Nëse armëpushimi filloi me të vërtetë kështu apo jo, nuk është tamam e qartë. Por kështu është rikrijuar ngjarja në një spot të shkurtër publicitar të zinxhirit të supermarketeve Sainsbury në Britaninë e Madhe. Në filmin që zgjat tre minuta, publikuar para disa ditësh, historia përfundon me shkëmbimin e palltove ushtarake mes ushtarit britanik dhe ushtarit gjerman, ky i fundit kthehet në llogore e zbulon një dhuratë në xhepin e palltos që ka marrë në këmbim: një çokollatë që anglezi e kishte marrë me postë, disa orë më parë nga shtëpia, bashkë me një foto dhe një letër të së dashurës, në të cilën shkruhej: “Krishtlindja është për të ndarë me tjetrin’’, pastaj thotë fjalën dhe duket marka e supermarketit. E cila do të shesë për një stërlinë, në të gjitha qendrat e saj një çokollatë si ajo e filmit, e njëjtë me origjinalen e vitit 1914 dhe të ardhurat do t’i shkojnë Legjionit Britanik, shoqata e veteranëve të luftës.

Ata ishin djem të rinj edhe pse jo ballkanas, që të nesërmen shkonin drejt vdekjes, por luajtën një lojë që bashkon e që duhet të jetë burim gëzimi… ku kundërshtari që të kanë vënë përballë, në mos tjetër, respektohet. E nëse plot njëqind vjet më pas kur dhe vetë loja e futbollit theret për vlera njerëzore, ndodh si ndodhi, që përkundrazi në një ndeshje futbolli luajtur po nga djem të rinj, e profesionistë të ekzistonte rreziku për jetën… me bazë a pa bazë të jenë mllefet, është mëkat, përveç se jo pak turp.

Sipas Daily Telegraph, ky spot, është parë 25 mijë herë vetëm në 12 orët e para. Megjithëse lind si film i shkurtër publicitar i një zinxhiri supermarketesh, është ndoshta filmi më i mirë me temë krishtlindjet, për 2014-ën. Nëqoftëse pastaj shërben edhe për të ndarë diçka me tjetrin apo të ndalemi disa sekonda reflektimi, aq më mirë. Mendoj se do ta porosis këtë çokollatë.

Andi Qinami

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!