Më shpejt se PCR dhe më të saktë se testet anësore, armët e fundit kundër Covid-19 kanë katër këmbë dhe një hundë.

Një studim i botuar të hënën zbuloi se njerëzit që janë të infektuar me koronavirus lëshojnë një erë të veçantë, të cilën këta qen shumë të stërvitur mund ta zbulojnë me saktësi.

Dr Claire Guest ka qenë gjithmonë e magjepsur nga qentë, dhe marrëdhënia e njerëzve me ta. Pasi studioi psikologji, ajo punoi për Hearing Dogs për Njerëzit e Shurdhër, ku takoi një grua e cila tha që kafsha e saj dalmatiane kishte diagnostikuar një melanomë malinje në viçin e saj. “Ajo vazhdonte të thoshte, ‘Qeni e nuhati atë’,” kujton Vizitori. Në 2002, Guest bashkoi forcat me një kirurg ortopedik, John Church, për të provuar nëse qentë mund të trajnohen për të bërë dallimin midis urinës nga njerëzit e shëndetshëm dhe atyre me kancer të fshikëzës. Kërkimi, i botuar në BMJ, tregoi se ata mundnin.

Ju pëlqen!

Dhe tanimë kjo veçori e ‘shokut më të mirë’ të njeriut po përdoret për të luftuar pandeminë koronavirus.

Lexo po ashtu:  Gjiri i Dafinës në Karaburun, një mrekulli e vogël ende e pazbuluar

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!