Çmimi i Bitcoin ka kapur 19,000 dollarë për herë të parë në pothuajse tre vjet, duke e çuar kriptomonedhën më të madhe në botë afër nivelit më të lartë të të gjitha kohërave, pak më pak se 20,000 dollarë.

Bitcoin është rritur me gati 40% në nëntor dhe është rritur rreth 160% këtë vit. Ajo arriti një kulm prej pak më pak se $ 20,000 në Dhjetor 2017, para se të rrëzohej në mënyrë spektakolare, duke humbur një të katërtën e vlerës së saj në një ditë të vetme.

Analistët dhe investitorët thonë se pandemia e koronavirusit ka çuar në një rivlerësim të vlerës së Bitcoin si një monedhë alternative, dhe madje edhe si një alternativë ndaj arit. Ndërsa dollari amerikan dhe monedhat e tjera janë dobësuar, më shumë investitorë po kthehen në kriptovalutë si mbrojtje ndaj inflacionit.

Ju pëlqen!

Burimi: The Guardian

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.