Ju sjellim pamje gjatë konferencë “Ruaj lumenjtë e Ballkanit, rezisto ndaj hidrocentrale” e cila është mbajtur në Parlamentin Evropian në Belgjikë.

Në mesin e të pranishëmve të cilët kanë diskutuan për dëmet që shkaktojnë hidrocentralet në natyrë dhe që kërkuar ruajtjen e lumenjve duke përfshirë këtu edhe lumin Valbona dhe Lumbardhin ka qenë edhe aktivisti Arben Kola.

“Mendoj që ju keni çelësin për të ruajtur paqen në Ballkan pasi që ajo që i lidhë njerëzit në Ballkan është natyra dhe turizmi. Këtë problem e gjejmë në Shqipëri, Serbi, Maqedoni dhe Kosovës po ashtu. Prandaj besoj që duhet që të reagoni dhe të shpëtoni këtë industri e cila më bëri që të rikthehem dhe të jetojë në Shqipëri pasi që kam jetuar si një imigrantë në Evropë më herët dhe nuk dëshirojë që të largohem përsëri. Prandaj ju lutem bëni diçka”, është shprehur Kola në fjalimin e tij një minuetesh ku morën pjesë edhe aktivistë të tjerë të shoqërisë civile./

Lexo po ashtu:  Defaktorizohet "Lista Serbe" e kontrrolluar nga Beogradi/ "Qeveria do t’i ketë 63 apo 64 deputetë, pa Listën Serbe, as nuk do të kemi takime me ta për të marrë mbështetjen e tyre për qeverinë tonë”
Ju pëlqen!

/MekuliPress.com/

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!