Eurodeputetja shqiptare     e cila përfaqëson Suedinë në Parlamentin Europian është emëruar nga grupi i saj parlamentar si përgjegjëse për çështjet Artikut.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë ajo në një postim në rrjetet sociale, ku shkruan se një nga çështjet më problematike të Arktikut është shkrirja e akujve

Kokalari thotë se mezi pret të fillojë në pozicionin e rëndësishëm për të ndihmuar edhe vendin që ajo përfaqëson, Suedinë, që është gjithashtu vend arktik.

Ju pëlqen!

Postimi i Kokalarit:

Unë jam emëruar në përgjegjësinë e grupit tim për çështjet e Arktikut dhe do të zhvilloj politikat tona dhe do të negocioj një raport për mundësitë dhe sfidat e sigurisë në Arktik.

Akullii i detit po shkrin dhe ka pak vende ku ndryshimi i klimës ka po aq efekt sa këtu.

Ndryshimi i mjedisit Arktik ka çuar në rritjen e aktiviteteve në rajon, konkurrencën për nxjerrjen e burimeve natyrore dhe rrezikun më të lartë të tensionit apo konfliktit ushtarak.

Ne kemi nevojë për më shumë për bashkëpunim ndërkombëtar në fushë.

Mezi pres të punoj për këto çështje, të cilat janë të rëndësishme edhe për Suedinë si vend Arktik

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!