Por aplikacionet nuk e tregojnë si të tillë nga çdo vend tjetër i botës. Dhoma e ulët e Parlamentit Rus tha se Krimea dhe Sevastopoli tashmë janë pjesë e territorit Rus në pajisjet e Apple.

Apple ja “fal” Rusisë Krimenë

Apple ka vendosur ti përmbahet kërkesave të Rusisë për të treguar Krimenë e aneksuar si pjesë të territorit Rus në aplikacionet e saj.

Forcat Ruse aneksuan Krimenë nga Ukraina në Mars të 2014-ës një veprim i dënuar ndërkombëtarisht.

Ju pëlqen!

Rajoni i cili ka shumicë Ruse, tashmë tregohet si pjesë e territorit Rus në Apple Maps dhe Weather kur shikohet nga Rusia.

Por aplikacionet nuk e tregojnë si të tillë nga çdo vend tjetër i botës. Dhoma e ulët e Parlamentit Rus tha se Krimea dhe Sevastopoli tashmë janë pjesë e territorit Rus në pajisjet e Apple.

Në Google Maps Krimea nuk shfaqet as si pjesë e Rusisë e as Ukrainës. Shumica e komunitetit ndërkombëtar nuk e njeh aneksimin e Krimesë nga Rusia përfshirë BE dhe SHBA.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!