Apple ka mbyllur përkohësisht disa prej dyqaneve në SHBA pas një seri sulmesh nisur nga protestat për vdekjen e Xhorxh Flojd.

iPhone e vjedhur gjatë plaçkitjeve të dyqaneve të Apple në SHBA gjurmohen, çaktivizohen dhe autoritetet lokale njoftohen bëri të ditur kompania.

Këto mesazhe kanë filluar të shfaqen në ekranet e atyre që kanë vjedhur iPhone gjatë protestave të dhunshme në Shtetet e Bashkuara.

Ju pëlqen!

Apple ka mbyllur përkohësisht disa prej dyqaneve në SHBA pas një seri sulmesh nisur nga protestat për vdekjen e Xhorxh Flojd.

Disa imazhe të paralajmërimeve nga kompania janë shpërndarë në median sociale. Nuk dihet nëse kompania ka përcjellë vendndodhjen e produkteve të vjedhura tek policia.

Prej kohësh është spekuluar se iPhone e vitrinës në dyqanet e Apple kanë softuerë që i gjurmojnë në rast e vidhen.

Dyqani në Filadelfia ishte një prej të sulmuarve rëndë. Telefonët e blerë nuk kanë softuerë të tillë por mund të kyçen nga Apple nëse vidhen ose humbasin.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!