Dy distributorët me shumicë të Apple Tech Data dhe Ingram Micro gjithashtu u gjobitën me 76.1 milionë euro dhe 62.9 milionë euro respektivisht.Apple gjobitet rëndë në Francë

Apple mori sot një goditje të rëndë në Francë me një gjobë e cila shkon për praktikat anti-konkurruese në treg me produktet e saj.

Autoritetet Franceze gjobitën Apple me 1.1 miliardë euro për krijimin e karteleve brenda rrjetit të shpërndarjes dhe abuzimin me varësinë ekonomike të rishitësve të jashtëm.

Ju pëlqen!

Dy distributorët me shumicë të Apple Tech Data dhe Ingram Micro gjithashtu u gjobitën me 76.1 milionë euro dhe 62.9 milionë euro respektivisht.

Kjo është gjoba më e madhe që autoritetet Franceze i kanë dhënë një kompanie teknologjike dhe e dyta në dy muaj. Rregullatorët goditën Apple me 25 milionë euro gjobë në Shkurt për përditësimet e softuerit të cilët ngadalësonin iPhone e vjetër.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.