Bukuria natyrore dhe monumentet e trashëgimisë kulturore e bëjnë fshatin e Shëngjergjit, rreth 40 km në lindje të Tiranës, një destinacion që ia vlen të vizitohet gjatë fundjavës.

Kjo e ka shtyrë Albina Çukon, që ta kthejë shtëpinë e saj në një pikë agroturizmi pasi aplikoi në vitin 2018 për subvencionim në skemën kombëtare në bujqësi.

Gjatë çeljes së programit të mbështetjes së bujqësisë 2019, Çuko theksoi se “jam aplikuese e vitit 2018 në skemat qeverisëse për zhvillimin e turizmit dhe agroturizmit në vendin tonë”.

Ju pëlqen!

“Meqenëse Shëngjergji është në projektin e 100 fshatrave duke pasur këtë shtëpi banimi mora inicativën dhe aplikova në Agjencinë e Zhvillimit Rural”, -nënvizoi Çuko.

Falë ndihmës së agjencisë, vijon ajo, arrita të realizoj ëndrrën time për ta kthyer këtë shtëpi në bujtinë.

“Sot shtëpia është e realizuar dhe është gati të mirëpresë miqtë vendas e të huaj”, – tha Çuko.

Ajo ftoi banorët e Shën Gjergjit të aplikojnë në këtë skemë.

“Ftoj të gjithë banorët e komunitetit të aplikojnë në skemat e 2019 për zhvillimin e turizmit në këtë fshat të bukur”, tha Çuko.

Shëngjergji, dukej si një vend shumë larg nga Tirana, por sot është kaq afër. Nga njëra anë lumi e nga ana tjetër natyra malore e bëjnë një zonë tërheqëse për t’u vizituar.

Shëngjergji ka një reliev malor ku kuota më e ulët është shtrati i lumit Erzen dhe kuota më e lartë është Mali me Gropa. Kjo zonë me pamje të mrekullueshme, me terrene kodrinore dhe malore është e pasur me burime të shumta ujore dhe liqene.

Mendohet se në shekujt XII-XIV quhej “Tomadhe” ose “Tame Dea” – Perëndeshë e Burimeve Ujore “. Pas vitit 1600, mori emrin “Shën Gjergji “.

Këtu mund të vizitoni ujëvarën e Shëngjinit, Rrënojat e Kështjellës së Shëngjinit, Kalaja e Shën Gjergjit, Shpellën e Valit, Vendi i shenjtë dhe varri i vjetër si dhe Mali i Gropa./k.s/  /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!