Nuk është e nevojshme që Turqia të kthehet në programin e avionëve luftarakë amerikanë F-35, pasi ajo u hoq për shkak të prokurimit të sistemeve ruse të mbrojtjes nga raketat, tha të mërkurën kreu i industrisë ushtarake turke, Ismail Demir.

Ai tha se qëllimi kryesor është që Turqia të kompensohet për humbjet e saj.

Turqia ka porositur më shumë se 100 avionë luftarakë F-35 dhe po prodhon pjesë për këtë lloj aeroplani, por u hoq nga programi në 2019 pasi prokuroi sisteme ruse raketore S-400, për të cilat Uashingtoni pretendon se kërcënojnë programin e avionëve të saj luftarakë.

Ju pëlqen!

Ankaraja hedh poshtë pretendimet amerikane dhe pretendon se heqja e saj nga programi është e padrejtë.

Në dhjetor, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj aleatëve të NATO-s, pra Turqisë, lidhur me blerjen e S-400, duke ndëshkuar industrinë e saj ushtarake dhe zyrtarët kryesorë të sektorit. Por Ankaraja ka punësuar firmën ligjore amerikane Arnold & Porter për të lobuar për ri-pranimin e saj në program.

Ismail Demir i tha transmetuesit NTV se kishte një “humbje të dukshme të të drejtave” dhe se marrëveshja gjashtëmujore e Ankarasë me Arnold & Porter synon të përcaktojë hapat e ardhshëm për t’i kthyer ato humbje.

“Ne themi se padrejtësia ka ndodhur dhe se padrejtësia duhet të korrigjohet,” tha Demir, i cili u sanksionua personalisht nga Shtetet e Bashkuara.

“Qëllimi i të gjitha përpjekjeve tona nuk është domosdoshmërisht të kthehemi në program, por të tregojmë padrejtësinë dhe të kompensojmë humbjet tona,” shtoi ai.

Pavarësisht heqjes së Turqisë nga programi dhe sanksioneve të vendosura ndaj industrisë së saj të dedikuar, Pentagoni tha se do të vazhdonte të varej nga kontraktorët turq për të prodhuar pjesë kyçe për F-35.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara kanë qenë në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh në vitet e fundit, nga blerja e S-400 te ndryshimet në politikën ndaj Sirisë.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.