Një shtëpi ankandi në Zvicër po përgatitet të hapë sot shitjen e 25 makinave luksoze duke përfshirë markat Ferrari, Rolls Royce dhe Lamborghini, të cilat iu sekuestruan nga autoritetet e Gjenevës djalit të presidentit të Guinesë Ekuatoriale në një proces për pastrim lekësh.

Shtëpia e ankandit ”Bonhams” shpreson të mbledhë rreth 18,5 milion franga zvicerane nga shitjet (mbi 17 milion euro).

Shuma do të dhurohet për bamirësi për njerëzit e vendit afrikan.

Ju pëlqen!

Ankandi pason njoftimin në shkurt të vitit të kaluar nga prokuroria e Gjenevës për mbylljen e çështjes kundër Teodoro Nguema Obiang Mangue, djali i Teodoro Obiang, presidenti i Guinesë Ekuatoriale për rreth 40 vjet.

Përveç makinave, autoritetet zvicerane kishin urdhëruar kapjen e një jahti në vitin 2016.

Sidoqoftë, sekuestrimi u hoq nga jahti pas marrëveshjes së shkurtit, në të cilën Guinea Ekuatoriale pranoi të paguante 1,3 milionë dollarë për autoritetet të Gjenevës. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

Lexo po ashtu:  Flamuri me të cilin u shpall Republika e Korçës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!