Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk ka refuzuar vaksinën e Oxford-AstraZeneca, pavarësisht nga disa media që raportuan këtë.

Raporte dhe tituj të rremë në MB thanë se Angela Merkel “refuzoi” të merrte dozën nga Universiteti i Oksfordit dhe gjigandi farmaceutik AstraZeneca, përkundër “1.4 milion dozash që nuk përdoren në Gjermani”.

Shumë raporte cituan një intervistë që Kancelarja dha me gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Ju pëlqen!

Në intervistë, Merkel tha: “Unë jam 66 vjeç dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar për Astra-Zeneca”.

Qeveria gjermane deklaron se vetëm ata njerëz “në grupin me përparësi të lartë që janë të moshës midis 18 dhe 64” mund të marrin vaksinën AstraZeneca.

“Kjo është një vaksinë e sigurt dhe mjaft e efektshme, një nga tre të aprovuar aktualisht për përdorim në Bashkimin Europian,” shton Qeveria Federale në faqen e tyre të internetit.

“Të gjithë autoritetet na thonë se kësaj vaksine mund t’i besohet,” tha Merkel, e cila është dy vjet më e vjetër se pragu i sipërm i rekomanduar.

“Për sa kohë që vaksinat janë aq të pakta sa tani, nuk mund të zgjidhni me çfarë të vaksinoni,” shtoi Kancelarja në FAZ.

Prandaj, organizatat e lajmeve në Mbretërinë e Bashkuar, nxorën citimet e saj nga konteksti për të tingëlluar sikur ajo nuk donte dozën.

Gjermania, së bashku me vendet e tjera anëtare të Bashkimit Europian, është kritikuar për ngadalësinë e saj të perceptuar në shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit tek qytetarët.

Por në një moment vendimtar për autoritetet e shëndetit publik në të gjithë Europën, titujt mashtrues mund të shkaktojnë hezitim të vaksinave dhe të nxisin rrëfimet anti-vax.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!