Analisti zviceran, Toby Vogel, i cili është edhe pjesë e Democratization Policy Council, ka reaguar ndaj ambasadorit të SHAB-së në Prishtinë, Jeff Hovenier, pasi ky i fundit përmes një qëndrimi publik ka dënuar veprimet e sotme të Policisë së Kosovës në veri të vendit për të ndihmuar kryetarët e rinj për t’u future në objektet e komunave në veri.

Vogel ka thënë se huliganët me shumë gjasë të drejtuar nga Beogradi po sulmojnë policinë e Kosovës për të parandaluar kryetarët e rinj që të shkojnë në zyra, derisa, sipas tij, SHBA-ja anon kah protestuesit e dhunshëm.

“Huliganët me shumë gjasa të drejtuar nga Beogradi po sulmojnë policinë e Kosovës për të parandaluar që kryetarët e sapozgjedhur të komunave të marrin detyrën. Shtetet e Bashkuara janë krahë… me protestuesit e dhunshëm”, ka shkruar Vogel.

Lexo po ashtu:  Abazi: Nëse LDK “djeg” Kurtin, do të ndahet në dysh
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!