Bertolt Brecht in 1937. (Fred Stein/picture-alliance/dpa/Associated Press)
 

Analfabeti më i keq është analfabeti politik.
Ai nuk dëgjon, nuk flet, nuk do t’ia dijë për ngjarjet politike.

Ai nuk e di se kostoja e jetës, çmimi i fasuleve,
i peshkut, i miellit, i qerasë, i këpucëve e i ilaçeve,varen nga vendimet politike.

Analfabeti politik është kaq gomar sa krekoset dhe e fryn gjoksin duke thënë se e urren politikën.

Ju pëlqen!

Nuk e di hajvani se nga injoranca e tij politike lind prostituta, fëmija i lënë rrugëve, grabitësi me thyerje,
lind më i keqi i të gjithë banditëve, që është politikani mashtrues, mafiozi i korruptuar, lakeu i sipërmarrjeve kombëtare e shumëkombëshe.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!