Analfabeti më i keq është analfabeti politik.
Ai nuk dëgjon, nuk flet, nuk do t’ia dijë për ngjarjet politike.

Ai nuk e di se kostoja e jetës, çmimi i fasuleve,
i peshkut, i miellit, i qerasë, i këpucëve e i ilaçeve,
varen nga vendimet politike.

Analfabeti politik është kaq gomar sa krekoset dhe e fryn gjoksin
duke thënë se e urren politikën.

Ju pëlqen!

Nuk e di hajvani se nga injoranca e tij politike
lind prostituta, fëmija i lënë rrugëve, grabitësi me thyerje,
lind më i keqi i të gjithë banditëve, që është politikani mashtrues,
mafiozi i korruptuar, lakeu i sipërmarrjeve kombëtare e shumëkombëshe.

– Bertolt Brecht

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!