Rreth 42 milionë njerëz parashikojnë të vizitojnë  Amsterdamin, çdo vit deri në vitin 2030. Duke marrë parasysh këto shifra, bordi mbikëqyrës i turizmit, po merr masa paraprake për ndalimin e promovimit të vendit, si një destinacion turistik.

“Për të qenë në gjendje të kontrollojmë fluksin e vizitorëve, ne duhet të ndërmarrim veprime tani. Në vend të promovimit të destinacionit është koha për menaxhimin e destinacionit. “

Një dokument, që pasqyron strategjinë sesi mund të parandalojnë turistët të vizitojnë vendet më të pëlqyera nga ata, siç është kopshti i tulipanëve, mullinjtë e erës, apo fshatrat e vegjël piktoresk, parashtron se kapaciteti i aeroportit të Schiphol do të kufizohet dhe anijet e pasagjerëve duhet të largohen nga qendra e qytetit.

Ju pëlqen!

Giethoorn, një fshat prej 2,500 banorësh që zakonisht eksplorohet me anije përmes rrjetit të kanaleve të vogla, vizitohet çdo vit nga rreth 350,000 turistë kinezë.

Zëdhënësja e këtij bordi, është shprehur se strategjia e tyre, nuk përjashton promovimin e atyre zonave, të cilat kanë një nevojë të dëshpëruar, për tu vizituar nga turistët, zona të cilat ndodhen në veri të vendit.

“Ne bëjmë promovim, por jo për kryeqytetin tonë”, tha ajo.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!